Błyszczące czarne szafki kuchenne

Nowoczesna czarna kuchnia

Myśląc o skandynawskiej kuchni nie mam wątpliwości, że każdemu na myśl przyjdzie kuchnia z białymi, ozdobnymi, drewnianymi szafkami, do tego być może z drewnianymi blatami i podłogą w czarno białą szachownicę. To klasyka nad klasykami skandynawskiej kuchni. Prawdą jest, że w Skandynawii ciężko uświadczyć szafki kuchenne w innym kolorze niż wieczna i nieomylna biel, ale jednak czasem się zdarzają. Nie mam tu na myśli kuchni inspirowanych karnawałem w Rio, na takie kolorowe szaleństwa Skandynawowie decydują się …prawie nigdy. Jednak czarną kuchnię również uznałabym za tutejszy klasyk. Niepospolity, ale jednak klasyk. Pewnie wkupił się w tutejsze kanony tylko i wyłącznie, dlatego, iż dobrze prezentuje się w połączeniu z bielą. To już nieistotne, ważne natomiast jest to, że jeśli mamy ochotę w naszym wnętrzu na odważną aranżację w postaci czarnej kuchni warto zainspirować się pomysłami naszych nadbałtyckich sąsiadów.

Już na samym początku projektowania czarnej kuchni powstaje istotna kwestia, czy powinna ona być w połysku czy, przeciwnie w macie. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Czarne lakierowane szafki są bardziej glamour. Ponadto poprzez odbijanie w ich powierzchni światła, przedmiotów, czy poruszających się ludzi, kuchnia zyskuje bardzo dynamiczny charakter. Z kolei matowe czarne powierzchnie budują zupełnie inny nastrój, lekko nostalgiczny, wyciszony.

Druga ważna sprawa to wykończenia i dodatki. Czarne szafki kuchenne plus czarna podłoga, czarne blaty i najlepiej jeszcze czarne ściany to nie jest dobry pomysł. Chyba, że za wszelką cenę chcemy odtworzyć nastrój grobowca Tutenchamona. Na ścianach dobrze sprawdza się, wspomniana już wcześniej biel. Natomiast najlepiej komponujące się z czarnymi szafkami są blaty drewniane. Choć i tu jest dowolność, ważne, aby zachować odpowiedni balans, bo i czarne szafki z czarnymi blatami mogą dobrze wyglądać. Dużo zależy od dodatków, ale i tu nie można popadać w przesadę. Przykładowo w czarnych wnętrzach bardzo dobrze prezentuje się kolor limonkowy. Jednak nie oznacza to, że aby nasza kuchnia została „ożywiona” musimy zaserwować jej limonkowe podkładki, poduszki, lampy, rolety, serwetki, ścierki, łyżki, magnesy i najlepiej jeszcze całą zastawę stołową. Czasem wystarczy biała miska z limonkami, czy zielonymi jabłuszkami, albo kilka białych doniczek ze świeżymi ziołami oraz kolorowa solniczka i pieprzniczka. Zamanifestowaliśmy już swoją brawurę czarną kuchnią – przy dodatkach zachowajmy już umiarkowanie i zrównoważenie.Czarna kuchnia z drewnianymi blatamiCzarna kuchnia z połyskiemCzarna kuchniaNowoczesna czarna kuchniaMatowa czarna kuchniaPomysł na czarną kuchnięBrak komentarzy

Dodaj własny

Dodaj komentarz