Salon4

Stara chata jaka bogata

Tak pomyślałam, że pociągnę tematykę domków letniskowych w stylu skandynawskim. Ostatnio pokazałam Wam ich wersje w bardziej morskim wydaniu, więc dziś będzie chatka, która zdecydowanie bardziej wpisuje się w górskie klimaty.

Zobaczmy, co my tu mamy 😉 Bardzo stary, szwedzki dom, który dzięki kilku małym zabiegom zyskał świeżość nie tracąc przy tym swojego niepowtarzalnego stylu i uroku. Może krótko opiszę, co w poszczególnych pomieszczeniach uważam za warte uwagi i może właśnie te rzeczy staną się dla Was inspiracją.

Salon – serce domu

Uwagę zwraca zjawiskowa, stara, wytarta, drewniana podłoga. Równie charakterystyczne są ścianki działowe, wykonane z grubych drewnianych belek, na których również zaznaczył się upływ czasu. Nie wyobrażam sobie, aby w takim domu, jak ten zabrakło wielkiego kominka w salonie. W zasadzie salon w dużej mierze wygląda tak, jakby ktoś podróżował w czasie w towarzystwie kanapy z IKEI i odkrył idealne miejsce, żeby się wraz z nią rozgościć. Bo praktycznie wszystko w tym pomieszczeniu poza właśnie tą sofą jest bardzo wiekowe. Uważam, że wstawienie takiego „niepasującego” mebla to świetne zagranie, dzięki któremu salon nie przypomina skansenu, tylko nabiera użytkowego charakteru.

Salon wypoczynkowyStara drewniana podłogaSkandynawski salonKominekAkcesoria do kominkaDrewniana ścianaSalon skandynawskiŚciana z bali

Salonik na piętrze

Salon na poddaszuDomek letniskowyŻeliwny kominekSalon na piętrze

Jadalnia – przytulny zakątek

Tak, jak w całym domku i w tym miejscu nie zabrakło przyjemnego ciepła drewna. Tym, co lekko przełamuje ustaloną drewniano-białą kolorystykę są krzesła pomalowane zieloną bejcą. Mimo, że wnoszą one kolor do pomieszczenia, to jest on kolorem natury, co stwarza przyjemny, lekko leśny klimacik.

Jadalnia w górskiej chacieJadalnia w starej chacie

Kuchnia babuni

Tutaj, podobnie jak w salonie, gościem honorowym stał się piec. Ciekawe, co dobrego można przy jego pomocy przyrządzić…? J Według mnie jeden z najciekawszych, o ile nie najciekawszy pomysł w całym domu, można wypatrzyć właśnie w kuchni. Pomysłem tym jest ściana wzdłuż blatu roboczego, przy którym jest zlew i kuchenka. Drewniana ściana została przykryta ochronnym, ozdobnym szkłem. W efekcie powstała oryginalna i praktyczna ozdoba kuchni. Dla mnie rewelacja :)

Kuchnia w drewnianej chacieKuchnia w górskiej chacieStary piecStary piec w kuchniKuchnia w domku letniskowym

Korytarz ciepło wita

Może korytarz nie jest jakoś najlepiej wyeksponowany, ale to, co można w nim dostrzec to pomysłowo pomalowane elementy drewnianej boazerii. Całkiem niedawno opisywałam już takie drewniane korytarze (boazeria w korytarzu) i podtrzymuję zadanie, że Skandynawia jest dobrym źródłem boazeryjnych inspiracji. Tylko popatrzcie, jak wiele odcieni naturalnego i pomalowanego drewna połączono w jedną, harmonijną kompozycję. To tylko pakazuje, że czasem wystarczy trochę farby i dobre pomysły, a efekt może przerosnąć oczekiwania.

Drewniana boazeria w korytarzuDrewniana boazeriaBrak komentarzy

Dodaj własny

Dodaj komentarz