Pałac Drottningholm

Sztokholm 1/2 – Po królewsku

Planując zwiedzanie Sztokholmu zdecydowałam, aby skierować się w pierwszej kolejności na przedmieścia, a dokładniej na wyspę Lovön, gdzie znajduje się Pałac Drottningholm. Uważam, że warto się tam wybrać chociażby ze względu na fakt, że to aktualny i rzeczywisty „domek” szwedzkiej rodziny królewskiej. To imponujący pałac w stylu renesansowym z końca XVII wieku. Otoczony jest on ogromnym, barokowym ogrodem, czyli utrzymany jest w podobnej konwencji, jak ten przy zamku Frederiksborg w Hillerød w Danii, choć ten drugi jest dużo ładniejszy;)

Wciąż w tematyce zakwaterowania rodziny królewskiej, można również zobaczyć jej oficjalną rezydencję, którą jest Zamek Królewski mieszczący się w starej części miasta zwanej Gamla Stan. Mały polski akcent: zamek zawdzięcza swój renesansowy design Janowi III Wazie.

Zupełnie niedaleko Zamku Królewskiego znajduje się Muzeum Nobla, mieści się ono w budynku Akademii Szwedzkiej na głównym rynku starego miasta. Sztokholmski rynek – Stortorget jest pełen pięknych, wiekowych kamieniczek. To według mnie najbardziej urokliwa część Sztokholmu. Trochę więcej miasta w kolejnym wpisie.

Pałac DrottningholmPałac Drottningholm w SzwecjiPałac Drottningholm parkPałac Drottningholm ogród

Zamek Królewski  – Kungliga slottet

Zamek Królewski  w SztokholmieZamek Królewski w SzwecjiZamek Królewski  SztokholmZamek Królewski  warta

Stortorget w dzielnicy Gamla StanRynek w SztokholmieStortorget w SztokholmieMuzeum Nobla SztokholmBrak komentarzy

Dodaj własny

Dodaj komentarz