szwedzki salon

Szwedzka willa

W polskich realiach willa to monumentalny dom z wysokimi pomieszczeniami, wielkimi oknami, błyszczącą podłogą i drogimi meblami. Dlatego też przyjrzenie się willi z tak bogatego kraju, jak Szwecja może nieco zdziwić. Moglibyśmy spodziewać się jeszcze większych pomieszczeń, jeszcze większych okien i bardziej błyszczącej podłogi. Okazuje się jednak, że Szwedzka willa wygląda, jak każdy inny dom w Szwecji, czyli to standardowo czerwony lub żółty dom … z drewna, z tą różnicą, że trochę większy niż pozostałe. To, że dom jest z drewna bynajmniej w niczym mu nie umniejsza. Takie domy pięknie wtapiają się w szwedzkie krajobrazy, a dom obłożony włoskimi marmurami mógłby wyglądać komicznie wśród gęstych, północnych lasów i zasp śnieżnych.

To, że szwedzka willa wygląda z zewnątrz stosunkowo skromnie, nie świadczy o tym, że jej wnętrze nie może być ponadprzeciętnie piękne. Swoją drogą, czy nie tak powinno być z ludźmi? Skromni z zewnątrz, ale z pięknym wnętrzem… Wracając do willi, to, co zwykle ją wyróżnia to fantastyczna lokalizacja, bardzo często własny dostęp do jeziora, pomost, plaża… O saunie nie trzeba wspominać, to akurat jest na wyposażeniu większości szwedzkich domów. Przestronne pomieszczenia, pokój telewizyjny, czy kilka salonów i tarasów to również oczywisty element każdej willi. To, co już nie jest tak oczywiste, to basen i obowiązkowy osobny domek dla gości, który zwykle urządzony jest tak gustownie, że wiele osób chętnie by w nim zamieszkała i to nie tylko na wakacje.biała duża kuchniajadalnia z widokiem na jeziorobiała kuchniaduże oknaduża biała kuchniawielka kuchniawidok na jeziorotaras z widokiem na jezioroskandynawska kuchniakorytarzholtaras z widokiempodwyzszony tarasszwedzki zolty domszwedzki domszwedzka willa z basenemszwedzka willaThere are 2 comments

Dodaj własny
    • Lakris.pl

      Dokładnie tak, jak piszesz. W stylu skandynawskim biel to najczęściej wybierany kolor, nie tylko na ściany, ale również na meble i dodatki. Pewnie największy wpływ na rozwój takiego stylu miał niedostatek słońca w północnych krajach :)


Dodaj komentarz