klasyczna biala kuchnia

Tradycyjna duńska kuchnia

Stawiam teorię, że zwykle w duńskich kamienicach i willach kuchnie utrzymane są w bardziej tradycyjnej formie, a w „nowszym” budownictwie przeważają kuchnie nowoczesne. Użyłam cudzysłowu do słowa „nowszy” ze względu na fakt, iż w Kopenhadze nowsze budynki przeważnie mają za sobą już przynajmniej połowę stulecia. Choć z drugiej strony nie byłby to wielki problem, aby znaleźć bardzo nowoczesne meble w mieszkaniu w starej kamienicy, ze względu na zamiłowanie Duńczyków do płynnego mieszkania stylów, o czym już wspominałam wcześniej.

Wracając do tradycyjnej duńskiej kuchni. Z dużym prawdopodobieństwem możemy obstawiać, że kuchnia w takim klimacie będzie wyposażona w drewnianą podłogę, a jeszcze bardziej możemy być pewni białych ścian, co akurat w Danii jest niemal obowiązkowe w każdym pomieszczeniu. Duńczycy zdecydowanie bardziej niż Szwedzi zachowują ostrożność, jeśli chodzi o eksperymenty z kolorami. Dlatego duńskie kuchnie są bardzo przewidywalne, niezwykle rzadko uświadczymy w nich, jakiegoś atrakcyjnego dodatku. Prawie zawsze akcesoria będą czarne, szare lub ewentualnie w jakimś innym bezpiecznym kolorze. Tak więc w tej kwestii 1:0 dla Szwedów.

O ile sam wygląd duńskich mebli kuchennych nie odbiega od standardów typowych, białych kuchni w stylu skandynawskim, o tyle wnętrza, w których są umieszczane różnią się bardzo. Duńskie domy są bardzo stare, a w związku z tym ich standardy na każdym kroku dają odczuć powiew historii. W duńskiej willi uświadczysz trzeszczących podłóg, wielkich kaloryferów, często i gęsto wyeksponowanych rur i kabli czy chociażby takiej małej błahostki, jak krzywe ściany. Chociaż w Szwecji również przeważają stare budynki, to mam wrażenie, że jej mieszkańcy, jakoś lepiej sobie radzą z przystosowaniem ich do współczesnych standardów. Podsumowując, szwedzkie kuchnie wygrywają z duńskimi zarówno, jeśli chodzi o wykonanie, jak i o źródło oryginalnych inspiracji.tradycyjna biala kuchniabiala kuchniaklasyczna skandynawska kuchniaklasyczna dunska kuchniatradycyjna dunska kuchniatradycyjna skandynawska kuchniaskandynawska kuchniadunska kuchniaDodaj komentarz