swiece w oknie

Czym można się zarazić w Skandynawii

Wyjeżdżając do innego kraju warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami, które mogą nas tam spotkać. W Skandynawii panuje pewna powszechna epidemia. Na szczęście dla osób, które przyjeżdżają tu tylko na chwilę, choroba ta z reguły dosięga tylko osoby zamieszkujące Skandynawię na stałe.

Terminologia

Po duńsku „choroba” ta nosi nazwę „Hyggelig”, po norwesku „Koselig”, a po szwedzku „Mysig”. Słowa te zwykle tłumaczy się na angielskie „cosy”, czyli po polsku po prostu „przytulny”.

Objawy i przebieg

Główne objawy tej przypadłości to obsesyjne palenie świec w mieszkaniu. Obejmuje to świece wszelkich rozmiarów, kształtów, kolorów oraz zapachów. Choć zwykle są to białe, bezzapachowe, klasyczne świeczki rozstawiane w dużych ilościach w najróżniejszych zakamarkach mieszkania. Świece u osób chorujących na „Hyggelig” znajdziemy przede wszystkim w salonie i jadalni, ale zwyczajowo umieszczane są również na tarasach, balkonach, schodach, wszelkich pokojach, w tym sypialni czy łazienkach.

Czynniki predysponujące

„Hyggelig” nie jest chorobą dziedziczną, jest ściśle związana z zamieszkiwaniem obszaru Skandynawii. Choć raz zamieszkująca Skandynawię osoba staje się jej nosicielem na całe życie. Staje się wówczas potencjalnym zagrożeniem dla osób, z którymi utrzymuje bliższe relacje. Na „Hyggelig” w przeważającej większości chorują kobiety, choć rdzenni mieszkańcy Skandynawii płci męskiej są na nią równie podatni.

Przyczyny środowiskowe

Nadmierne zachmurzenie, częste opady deszczu, duże opady deszczu, jakiekolwiek opady śniegu. Grad również. Wietrzność, szarość, smętność, chłód i ziąb. Niedostatek światła słonecznego, krótkie dni, niedostatek jakiegokolwiek światła.

Leczenie i zapobieganie

W przypadku mieszkańców Skandynawii nieuleczalne. Brak świec może prowadzić do stanów depresyjnych. W przypadku osób rozważających przeprowadzkę do Skandynawii – rozważenie przeprowadzki do kraju innego niż Skandynawia.

Życie z „Hyggelig”

Z „Hyggelig” da się żyć. Przypadłość tę można polubić, a nawet propagować. Bo w końcu czy ciepłe, migoczące płomienie świec nie rozweselają i ogrzewają naszych myśli, a także serc?:)światło świecświeczki w salonieświeczki w pokojuromantyczny balkonświeczki na balkonieThere are 2 comments

Dodaj własny
  1. Agata Bloswick

    u nich jeszcze przed domami/restauracjami/sklepami na ulicach takie gliniane, proste świece stoją, o grubych knotach. Czasem wbite w ziemię, czasem po prostu, na chodniku. Już od progu zarażają.


Dodaj komentarz