Dueodde latarnia

Bornholm 1/3 – Majorka Północy

Może już wcześniej spotkaliście się z określeniem Bornholmu Majorką Północy. Kiedy po raz pierwszy termin ten wpadł w moje ucho mogłam, co najwyżej wykrzywić twarz w grymasie niedowierzania i wątpliwości. A jednak wyspa pozytywnie mnie zaskoczyła. Do tego stopnia, że u schyłku sierpnia z chęcią wykąpałam się w bornholmskim Bałtyku, a kąpiel w duńskim morzu zdarza mi się baaardzo rzadko i to, mimo, iż mieszkam 5 minut od plaży. Jednak pogoda na Bornholmie zwykle jest dużo przyjemniejsza niż w Kopenhadze i pozostałej części Danii. Przekonałam się o tym, wracając z wypadu na Bornholm i słuchając relacji o ponurym i deszczowym weekendzie w Kopenhadze.

Ale nie tylko sama pogoda zachęca do kąpieli w morzu na Bornholmie. Wyspa ta zasłużenie słynie z pięknych plaż. Chyba najpiękniejsze z nich znajdują się w miejscowości Dueodde na południowym wschodzie wyspy. Plaże te są ogromne, pełne jasnego, delikatnego piasku, woda w morzu jest stosunkowo płytka, a przez to cieplejsza niż ta, do której przywykliśmy spędzając wakacje nad Bałtykiem. Plaża otoczona jest pięknymi wydmami i rozległymi wrzosowiskami, które możemy podziwiać z latarni morskiej znajdującej się w tej samej miejscowości.

Jednak Bornholm to bynajmniej nie tylko płaskie, rozległe plaże, już kawałek drogi na północ od Dueodde, chociażby w okolicach miejscowości Nexo znajduje się ciekawe skalisto kamieniste wybrzeże. Nie można oczywiście pominąć samego miasteczka Nexo. To w nim, ale i na całej wyspie, daje się odczuć rzadko już spotykaną ciszę, spokój, porządek i harmonię. W zasadzie wszyscy, którzy odwiedzili Bornholm zgodnie przyznają, że na tej wyspie czas jakby zwolnił, czują się jakby cofnęli się o kilkadziesiąt lat. Chyba przyznamy, że taka zwolniona atmosfera stwarza idealne warunki na odpoczynek. A atrakcyjność i różnorodność krajobrazowa Bornholmu sprawia, że mimo spokojnej atmosfery pobyt na wyspie jest pełen pozytywnych wrażeń. (Zobacz Bornholm – część 2/3)

Plaża w DueoddePlaże na BornholmieBornholm plażePlaże Bornholmlatarnia morska BornholmBornholm latarnia

Widok na wrzosowiska z latarni morskiej w Dueoddewidok z latarni DueoddePlaże na BornholmieBornholm wrzosowiska

Urocze miasteczko NexoNexo BornholmNexo miasteczkoBornholm domkiBornholm architektura

Okolice NexoBornholm wiatraki

Okolice Nexo

Bornholm NexoNexo plaża

Bornholm widokiBrak komentarzy

Dodaj własny

Dodaj komentarz