IMG_6696

5 powodów, dla których polecam odwiedzić Islandię

1. Egzotyka

Dokładnie. Skoro palma kokosowa jest egzotyką, to o ileż bardziej jest nią spacer po dymiącym wulkanie! 😀 Z resztą Islandia jest bogata w wiele egzotycznych atrakcji, jak chociażby 5°C w środku lata, czy też padający w poprzek deszcz.

2. Fascynująca lekcja geografii

Wiadomo, że w procesie nauki lepszy jest przykład niż wykład. Dla fanów geografii i geologii Islandia to raj na ziemi :) Wulkany, gejzery, fiordy, lodowce, wodospady, rów tektoniczny, gorące źródła i góry to nie wszystkie geologiczne „atrakcje” tej wyspy.

3. Kultura

Islandczycy przypominają mieszkańców pozostałych skandynawskich krajów, jednak odniosłam wrażenie, jakby na Islandii czas zwolnił jeszcze bardziej. Dla Polaków takie tempo życia może być szokiem, ale pozytywnym 😉 To naprawdę miłe uczucie, kiedy sympatyczni i uczynni Islandczycy z wdziękiem przyodziani w swe tradycyjnie dziergane, grube swetry z zaangażowaniem poświęcają czas zdesperowanym i dociekliwym turystom 😉

4. Surowość

Niespotykana surowość natury. Czasem krajobrazy są zdominowane kolorem czarnym, a mimo to nie wyglądają ponuro, wręcz przeciwnie są hipnotyzująco piękne. Nieasfaltowe drogi wymagające terenowego auta i dobrych umiejętności są wstępem przed trasami poprzecinanymi polodowcowymi rzekami. Dzikie konie. Samotne owce na górskich szczytach. To nie są widoki, jak co dzień. No właśnie widoki!

5. Widoki

Myślę, że wiele miejsc na ziemi dostarcza niesamowitych widoków już podczas samego przemieszczania się z jednego punktu do drugiego. Jednak Isladia jest pod tym względem wyjątkowa! Różnorodność krajobrazów jest zachwycająca! Uchwycenie tych momentów z okna samochodu jest prawdziwą sztuką, której ja niestety jeszcze nie opanowałam 😉 Ale chociaż próbowałam:

Islandia widokiIslandia widok z autaIslandia widoki z autaIslandia widok z autaIslandia konieIslandia dzikie konie

I na koniec kilka zdjęć z odwiedzić dwóch sławnych islandzkich wodospadów.

Wodospad Skógafoss

Wysoki na 6o metrów, potężny i piękny wodospad. Wycieczka wymaga od nas wysiłku, bo żeby go w pełni podziwiać trzeba wdrapać się bardzo wysoko po średnio wygodnych schodach. Jednak wysiłek się opłaca. Możemy tu podziwiać zarówno wodospad, jak i imponujący widok na Ocean Atlantycki.

Wodospad Skógafoss zdjęciaWodospad SkógafossWodospad Skógafoss widokiWodospad Skógafoss widokWodospad Skógafoss IslandiaWodospad SkógafossWodospad Skógafoss okolice

Wodospad Seljalandsfoss

Wysokość tego wodospadu również wynosi 60 metrów, jednak wrażenia jakich dostarcza są zupełnie inne niż w wypadku Skógafoss. Tym razem, mamy okazję przespacerować się „za kulisy” wodospadu! Człowiek czuje się w tym miejscu taki malutki. Z jednej strony potężne, ciężkie skały, z drugiej natomiast ogromna masa z hukiem spadającej wody…

Seljalandsfoss zdjęciaWodospad SeljalandsfossWodospad SeljalandsfossWodospad SeljalandsfossWodospad SeljalandsfossWodospad Seljalandsfoss IslandiaWodospad SeljalandsfossWodospad Seljalandsfoss

Oraz mniejszy i mniej popularny, ale wciąż zachwycający wodospad schowany w skałach jakieś 100 metrów na zachód od wodospadu Seljalandsfoss.

Wodospad obok SeljalandsfossWodospad obok wodospadu Seljalandsfos

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi, gorącymi relacjami z Islandii 😉 „Blue Lagoon – dobry początek wakacji na Islandii”, „Landmannalaugar – moje ulubione miejsce na Islandii”, „Black Beach Vik Islandia”, „Reykjavik – Ameryka i Skandynawia w jednym” oraz „Golden Circle Islandia„.

 There are 3 comments

Dodaj własny

Dodaj komentarz