Wysoki salon aranżacje

Wysoki salon

Przyjrzyjmy się pięknej i jasnej aranżacji skandynawskiego salonu. Jego charakterystycznym elementem jest bardzo wysoki sufit, co z jednej strony daje duże pole do popisu, ale z drugiej strony stanowi kompozycyjne wyzwanie. Na dzisiejszym przykładzie postaram się w skrócie omówić, na co warto zwrócić uwagę decudując się, a później urządzając salon z bardzo wysokim sufitem.

1. Okna

Zdecydowanie najważniejszym elementem składowym wysokiego salonu są duże okna. To one nadają wyjątkowości tego typu pomieszczeniu. Możliwości układu i typu okien są ogromne, podobnie jak ich zakres cenowy. Przy obecnych technologiach nie musimy się obawiać dużo wyższych kosztów grzania wysokiego pomieszczenia czy dużych strat ciepła ze względu na mniejszą izolacyjność termiczną szyb w stosunku do muru. Dlatego najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić na etapie realizacji projektu jest oszczędność w postaci zdecydowania się na tradycyjne okna umieszczone na poziomie parteru. Zamiast oczekiwanej przestrzeni uzyskamy jedynie niedoświetloną pustkę trącącą średniowiecznym sklepieniem.

Ale co jeśli salon, który urządzamy już jest obdarzony bardzo wysokim sufitem i niewielkimi oknami? Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie dobrze przemyślana antresola. Nie dość, że dzięki niej możemy efektywniej wykorzystać przestrzeń mieszkania, to dodatkowo stworzy świetne możliwości na zabawę światłem.

Nowoczesny salon w stylu skandynawskimJasny salonNowoczesny skandynawski salon

2. Lampy

Wysoki sufit daje świetne możliwości podziałania z efektowną lampą lub ciekawą kompozycją nawet kilku lamp. Wszelkie ekstrawagancje mile widziane! Przykuwająca wzrok lampa może stać się główną ozdobą nie tylko salonu, ale i całego domu.

Wysoki salon w stylu skandynawskim

3. Inne szczegóły

Zarówno wyposażenie niestandardowo wysokiego wnętrza, jak i jego dekoracje muszą być umiejscowione z uwzględnieniem większej przestrzeni. Dlatego wspaniale będą tu wyglądać kręcone schody lub inne o otwartym charakterze. Równie dobrze sprawdzą się wysoko zabudowane regały wypełnione książkami i dopasowanymi dodatkami oraz pokaźnych rozmiarów obrazy czy plakaty. Najprościej ujmując, jeśli w naszej kompozycji uwzględnimy dwa poziomy jednocześnie, salon będzie nie tylko przestronny, ale i spójny oraz przytulny.

Minimalistyczny salonCzarno białe dodatki w salonieCzarno biały salonSkandynawskie dodatki w salonieWielki regał w salonieWysoki salon

Przeglądając najnowsze projekty domów jednorodzinnych polskich pracowni architektonicznych zauważam wyraźną modę na wysokie, bardziej przestronne salony, duże okna, antresole, wyeksponowane schody. To oznacza, że Polacy coraz bardziej cenią nowoczesne wnętrza i niestandardowe rozwiązania. Koniecznie dajcie znać, czy wnętrza, jak te trafiają w Wasz gust.There are 7 comments

Dodaj własny
  1. Klaudia

    Zdecydowanie wnętrza takie jak to trafiają w mój gust. Mi osobiście marzy się taki salon. Można zauważyć nawiązanie do stylu loftowego, który uwielbiam. Przepiękne okna, które pasują tutaj idealnie. Nie mam się do czego doczepić :)

  2. Cemexbeton.pl

    Salon idealny dla fanów stylu skandynawskiego. Minimalizm, jasne kolory, duże okna tworzą spójną całosć. Taka duża przestrzeń daje ogromne pole do popisu. Tutaj idealnie zostało zagospodarowane całe wnętrze.

  3. galerialimonka.pl

    Czytacie w mojej głowie. Zawsze marzyłam o takim salonie. Oczywiście to kwestia gustu, ale tego typu mieszkania zdecydowanie są na pieszym miejscu w mojej aranżacyjnej hierarchii wartości. Dużo światła, bieli i przestrzeni, to jest coś, co uwielbiam. Oczywiście taka aranżacja może być nieco problematyczna, np. ze względu na trudności dostania się do górnych półek, ale zdecydowanie plusy przeważają. :)


Dodaj komentarz