Zamek Frederiksborg

Zamek Frederiksborg w Hillerød

Zamek Frederiksborg jest historyczną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej. Położony jest na niewielkiej wyspie na jeziorze Slotssøen – „Zamkowe Jezioro” – w Hillerød. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1560, za sprawą Fryderyka II, a następnie od roku 1600 przez kolejne 20 lat był rozbudowywany przez jego syna, króla Chrystiana IV. Na skutek pożaru w 1856 roku zamek doświadczył wielkich zniszczeń, jednak został odnowiony i obecnie można go podziwiać w jego pełnej świetności.

Ciekawostką dotyczącą zamku jest fakt, że swoje początki datuje na jeszcze wcześniejszy okres, mianowicie na rok 1275, kiedy to funkcjonował, jako myśliwski zameczek umieszczony pośród rozległych lasów. Fakt ten brzmi, jak bajkowa opowieść, szczególnie dla osoby, która miała okazję jechać poprzez wyjątkowo płaską i bezdrzewną powierzchnię Danii… Tak czy inaczej, w roku 1560 duński król Fryderyk II zadbał o rozbudowanie zamku. Z czasem warowny charakter zamku został zamieniony na pałacową rezydencję króla, którą do dziś można podziwiać, jako sztandarowy przykład architektury stylu północnego renesansu.

Jednak to, co uważam za najlepszą część kompleksu zamkowego, stanowi przepiękny ogród w stylu francuskiego baroku. Niezliczona ilość finezyjnie przystrzyżonych żywopłotów i krzewów, wielobarwne kwiaty, liczne fontanny oraz widok okazałego zamku stwarzają doskonałe warunki na relaksujący spacer.

Zamek Frederiksborg w DaniiZamek w DaniiPiękny park w DaniiOgrod zamkowy DaniaOgrod krolewski w DaniiZamek Frederiksborg w HillerodZamek w Danii wnetrzekomnata zamku w DaniiBrak komentarzy

Dodaj własny

Dodaj komentarz